Najpredávanejšie

Informácie

Výrobcovia / značky

Nové produkty

Kategórie článkov

Najnovšie články

Vyhľadávanie v Blogu

Naše predajne

Naše predajne

Osobný odber objednávok z eshopu na adrese Jedlíkova 31,Žilina

Umývanie II. - Metódy a postupy

    07.11.2019, 19:34   UMÝVANIE
Detailingové umývanie v detailoch. A niečo naviac...
Umývanie II. - Metódy a postupy

Otázka asi znie: "Ako najšetrnejšie umyť štvorkolesového miláčika???"

Odpoveď sa však hľadá ťažko, a možno má každý svoj osvedčený postup, ktorý je prispôsobený, modifikovaný alebo inak zdokonalený tak, aby vyhovoval jeho nárokom, ale hlavne tomu najcennejšiemu, vlastnému autíčku.

Takže si dovolím rozdeliť metódy a postupy na písmenká abecedy takto:

A. Strojové umývanie alebo inak, umývacia linka

B. Bezdotykové umývanie, alebo inak tlak vody to určite zvládne

C. Dvojvedrová metóda ako zlatý stred

D. Ostatné čudesné postupy ako hľadanie vlastnej cesty

E. A čo tak ručná umyváreň?

A. Strojové umývanie alebo inak, umývacia linka

Skvelá metóda, alebo postup. Rýchly, ak odhliadneme od čakania v rade pred umývacou linkou a máme to šťastie, že nie je nedeľa predpoludním. Je to absolútne spoľahlivé umývanie s istým výsledkom. Na aute zaiste nezostane nič, čo by hyzdilo výsledok, ba dokonca aj niečo pribudne. Okrem rýchlovosku v cene 10 centov na jeden deň aj krásne slniečko, asi takéto..

Samozrejme predchádzajúce vety sú mienené ako istá forma irónie a pevne verím, že tento postup umývania je pre detailerov tabu, a to aj pre začiatočníkov aj pokročilých. Je to jasná voľba firemných vozidiel a týmto konštatovaním ukončím metódu A. Je to TABU a bodka.

B. Bezdotykové umývanie alebo inak, tlak vody to určite zvládne

Rozrástli sa nám aj v mestách aj v dedinách. Ako huby po daždi. Sú na leasing, sú dostupné, sú na kľúč, generujú zisk a presne s týmto účelom je spojená aj ich existencia, to je to známe byť alebo nebyť. Na otázku aký šampón, aké pH, vám obsluha, teda ak je prítomná, asi odpoveď nedá. To sa všeobecne týka všetkých umývacích prostriedkov v ich ponuke, kde môžete len hádať, čo to asi môže byť. Za bonus je však možné považovať fakt, že sa nestanete oslnivým slniečkom ako aj to, že možno nájdete čistý umývací box. Je super, ak majú na záverečné opláchnutie osmotickú vodu (demineralizovanú vodu pripravenú pomocou reverznej osmózy), za prepodkladu, že  výmena filtrov nie je pre prevádzkovateľa zbytočnou činnosťou. Nie nebudem len haniť, niečo to umyje, ak je tlak vody vyšší aj niečo viac. Chémia je väčšinou od veľmi zásaditej ku veľmi kyslej, teda trošku extrém, vosky to prežívajú ťažko, ale inak to bohužiaľ asi nefunguje a pH neutrál tu určite nezaradíte. Na zbavenie sa nánosov väčšieho znečistenia čistou vodou je to fajn, ale je len a len na vás, či zveríte svoje autíčko do pravidelnej starostlivosti vysokotlakovej (to niekedy) trysky a prostriedkov, ktoré sú často veľkou neznámou. A samozrejme aj tu sú novinky ako úplne bezdotyková a úplne automatizovaná, t.j. už sa nenamočíte. Záverom? Je potrebné sa zmieriť s tým, že váš stvorkolesový miláčik z tejto bitky čistý nevyjde.

C. Dvojvedrová metóda ako zlatý stred

Toto je azda "najdiskutovanejšia", "najkomentovanejšia" a v superlatívoch hodnotená alebo aj poniektorými zatracovaná metóda umývania, ktorá je na pomyselnom výslní sveta autodetailingu. V prvom článku nájdete nevyhnutný základ, vedro a separátor nečistôt. To je potrebné zduplikovať, k tomu kvalitná umývacia rukavica a môžete vyraziť do boja. V jednom vedre si pripravíme roztok šampónu, to druhé naplníme čistou vodou na vyplachovanie rukavice alebo umývacieho padu. Na špongiu si už ani nespomenieme. Rukavicu nasýtenú umývacím roztokom jemne vedieme po povrchu, netlačíme, zbytočne nekrúžime, keď je to potrebné otočíme a druhou čistou stranou rukavice alebo padu pokračujeme. Ak je rukavica (pad) znečistená, vypláchneme ju v čistej vode v druhom vedre a vyžmýkame. To žmýkanie je trošku veda, niekto preferuje žmýkanie do vedra, niekto mimo vedra, čím sa minimalizuje vznik poškodení lakovaných dielov pri umývaní vďaka nečistotám (alebo ich zbytku) vyplaveným mimo vedra. Postup opakujeme diel za dielom alebo jeho časťou podľa miery znečistenia. Začíname umývať vždy od strechy smerom dole, a postupne pokračujeme kapotou, dverami až kým neumyjeme celé auto. Pred celým procesom sa určite oplatí počiatočné opláchnutie vysokotlakovou vodou alebo aj použitie aktívnej peny. Považujem to za veľmi dôležitý krok pred umývaním ako takým, ide o reálnu elimináciu rizika vzniku poškodení laku ale aj povrchu ostatných externých dielov vozidla, ako sú napr. svetlá, okná, lišty a pod. Umývaciu rukavicu alebo pad nikdy nepoužívajte na umývanie koncoviek výfuku alebo diskov kolies, naozaj to nie dobrý nápad. Pre väčší pocit istoty je fajn mať na umývanie podbehov alebo prahov aj druhú rukavicu resp. pad, ktorý bude slúžiť len tomuto účelu. Možno je to len homeopatia alebo efekt placebo, ale každá istota sa počíta. A tým posledným otáznikom je miesto, kde umývať? Ideálne ak máte vhodný priestor pri dome, garáž, alebo ak vás niekto prichýli, inak to býva veľmi zložité, ale verím že si poradíte a budete pri tom myslieť aj na naše životné prostredie.

D. Ostatné čudesné postupy ako hľadanie vlastnej cesty

Tu sa jednoznačne radia dve naozaj "čudesné metódy", tými sú umývanie bez vody pomocou roztoku a umývanie bez potreby oplachovania. Verte alebo nie, obe sú funkčné s VEĽKÝM ALE, a tým je maximálne zaprášené auto. Zároveň budete potrebovať väčší počet mikrovláknových utierok s dlhším vlasom, aj to takých 10 - 12 ks na priemerný VW Golf, Š Octavia a pod. Na zablatené alebo inak veľmi znečistené auto to nie je vhodné ani skúšať, to už je naozaj len pre silné povahy. Takže mierne znečistenie môžete komfortne vyriešiť aj pred panelákom bez rizika udaní od susedov.

Potom sú metódy onakvejšie, napríklad len hadica, rukavica a šampón, ak vás netrápi vodné a stočné (a ani životné prostredie) tak je to skvelá vec. Rukavicu vypláchnete priebežne podľa potreby záhradnou hadicou, naberiete šampón a tak stále dookola...

A potom ešte metódy bizarné a trošku paranoidné ako napríklad pekelný umývací stroj Garry-ho Dean-a, to si môžte vyhľadať na nemenovanom webe venovanom zdieľaniu a šíreniu videí pod heslom Garry Dean, oplatí sa to vidieť.

E. A čo tak ručná umyváreň?

Podtitulok odseku by mal byť... A niečo naviac. Nie každý má čas, priestor a chuť venovať sa svojmu autíčku a napriek tomu horí túžbou udržať ho čisté a pekné. To však býva komplikované faktom, kde nájsť a ako nájsť tretie riešenie. Zhrniem to takto, ak uvidíte špongiu, radíte spiatočku, ak je na podlahe nános bahna, dupnete na plyn. Profesionál vám vždy prezradí, čo, ako, s akým výsledkom, akými produktami, to nie je nič tajné, čo by vám malo byť odopreté, práve naopak, malo by to byť pýchou daného profíka. Pýtajte sa, čím viac, tým lepšie. Ak je výsledkom vašej snahy o informácie úškľabok, mlčanie a tajomný face a la Mona Lisa, poberte sa o dom ďalej. A HLAVNE, musí tam byť čisto, poriadne čisto, žiadne povaľujúce sa vedrá, utierky a podobne dekorácie. AK NIE, vezmite auto aj peniaze inam.

A záverom.... skúste zvládnuť C., pomaly, poriadne a hlavne s radosťou z čistého auta.

Zdieľajte článok

Komentáre

Ak chcete napísať komentár, prihláste sa, alebo sa zaregistrujte